Jak często do sauny?

Nie ma gotowego, uniwersalnego przepisu na to, jak często można korzystać z sauny. Wiele osób chodzi do sauny raz w tygodniu, ale są tacy, którzy bywają w niej nawet codziennie. Zależy to od stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb saunującego. Oczywiście schemat korzystania zmienia się wraz z częstotliwością.

Zalecany czas oraz częstość sesji w saunie różnią się w zależności od stopnia zaawansowania osoby korzystającej. Istnieje medycznie uzasadniona różnica dotycząca tego, jak często na saunę chodzić mogą osoby początkujące, a jak „weterani” saunowania. Podczas jednej sesji wewnątrz sauny przebywać można od pięciu, do piętnastu minut, ale na początek zaleca się oscylowanie wokół dolnej granicy zalecanego czasu, po którym powinno nastąpić oczywiście schłodzenie organizmu.

Dlaczego na saunę raz w tygodniu? Ponieważ tyle trwa efekt terapeutyczny, jaki daje wizyta w saunie. Regularne, cotygodniowe odwiedzanie sauny hartuje organizm, wzmacniając układ immunologiczny i nerwowy. Sauna raz w tygodniu uspokaja i relaksuje, sprzyja redukowaniu objawów stresu.

W przypadku występowania niektórych chorób, takich jak wysokie ciśnienie, bóle głowy, astma, czy większa podatność na przeziębienia, korzystne może okazać się częstsze saunowanie. Jednak o tym, jak często do sauny chodzić powinna dotknięta dolegliwościami osoba, zawsze decydować powinien opiekujący się nią lekarz.

Oczywiście osoba zdrowa, mająca dłuższy trening w saunowaniu, będzie mogła korzystać z sauny często, częściej niż raz w tygodniu. Jednak, poza przypadkami wyjątkowymi, jak profesjonalni sportowcy regenerujący się po kontuzjach, raczej nie poleca się robić tego codziennie. Dwa, trzy razy w tygodniu – oto jak często można korzystać z sauny, aby było to zbawienne, nie zaś obciążające dla zdrowia.

Podsumowując, jak często na saunę: z początku raz w tygodniu i na krótko, za to bardzo regularnie - najlepiej w tym samym dniu. Z czasem częściej, dwa, maksymalnie trzy razy w tygodniu, konsultując to jednak z lekarzem, bądź trenerem w przypadku sportowców. Codzienne sesje w saunie są niewskazane, poza uzasadnionymi przypadkami.