DLA ZDROWIA DLA URODY

Zbawienne skutki nagrzewania ciała znane są od stuleci. Szczególnie chętnie praktykowane tam, gdzie przez większą część roku jest zimno i ciemno: w Skandynawii, Rosji i Kanadzie. Ludy Północy saunują więc namiętnie – np. w pięciomilionowej Finlandii doliczono się aż 2 milionów saun! Każdy amator saunowania z łatwością wyliczy korzyści, jakie odnosi dzięki uprawianiu swego zdrowego hobby:
 

Sauna oczyszcza

Podczas przebywania w atmosferze rozgrzanego powietrza intensywnie się pocimy. Wraz z kropelkami potu usuwane są toksyny, które trafiają do ustroju z powietrza, wody i żywności. Sesje w saunie polecane są więc jako skuteczna metoda detoksykacji organizmu.

Sauna hartuje

Chcesz się wzmocnić? Idź do sauny! A potem, jeśli starczy Ci odwagi, wskocz do zimnego basenu, albo weź chłodny prysznic. Udowodniono, że regularne sesje saunowania stymulują organizm do produkcji białych ciałek krwi, chroniących nas przed atakami chorobotwórczych wirusów i bakterii.

Sauna regeneruje

Po wyczerpującym treningu nie ma jak sauna. Sportowcy wiedzą to bardzo dobrze – gorąca atmosfera sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi. W efekcie przyspieszeniu ulegają wewnętrzne procesy regeneracyjne i można szybciej zapomnieć o zakwasach, czy urazach.

Sauna upiększa

Intensywne pocenie się oczyszcza skórę – usuwa z niej zanieczyszczenia, sprzyja złuszczaniu martwego naskórka, ale działa także głębiej, niczym najlepsze zabiegi w SPA. Ciepło poprawia mikrokrążenie, skóra staje się gładsza, jędrniejsza, młodsza…

Sauna odchudza

Amerykańskie badania udowodniły, że podczas jednej sesji saunowania stracić można nawet 300 kalorii, usuniętych z organizmu wraz z potem. Jeden pobyt w saunie pozwala więc spalić jednego pączka! To całkiem dużo, więc jeśli dbasz o linię, jeśli uprawiasz sport, sesje w saunie powinny stać się kolejnym z Twoich dobrych nawyków.

Sauna uspokaja

W jej wnętrzu jesteśmy odcięci od świata zewnętrznego. Organizm pracuje tu inaczej, co zmusza nas do skupienia się na ciele. Te kilkanaście minut spędzonych w cieple odpręża i poprawia nastrój – udowodniono, że podczas sesji saunowania uwalniają się „hormony szczęścia”, czyli endorfiny. Praktycy saunowania twierdzą także, że po kwadransie w saunie zasypiają jak dzieci!