Obalamy mity: czy sauna odchudza?

Korzystanie z sauny staje się coraz popularniejsze wśród osób, które dbają o kondycję i dobrostan swojego organizmu. Wraz ze zwiększającą się powszechnością saun i saunowania, narasta dyskusja w sprawie: sauna a odchudzanie. Poniżej postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy sauna odchudza.

Zatem: czy sauna odchudza? Przede wszystkim zastanowić należy się nad tym, czy sauna wspomaga odchudzanie. W połączeniu z dietą oraz odpowiednią dawką ruchu, regularne korzystanie z sauny sprzyja figurze. Dzieje się tak dlatego, że sesje w saunie przyspieszają metabolizm, czyli tempo spalania przyjmowanych podczas posiłku kalorii. Jednak również i sam pot, który jest usuwany z organizmu szczególnie obficie w wysokiej temperaturze, jaka panuje we wnętrzu sauny, zawiera nie tylko wodę, lecz także niewielkie ilości tłuszczu, czyli kalorii. Pewnie to właśnie tłuszcz z potu wzięli pod lupę amerykańscy naukowcy, którym udało się udowodnić, że odpowiedź na pytanie, czy sauna działa odchudzająco, brzmi – tak! Podczas jednej sesji saunowania stracić można nawet 300 kalorii. To dużo, pamiętać jednak trzeba, że taka 300-kaloryczna sesja musiałaby trwać około 1 godziny. Plus przerwy.

Utrata wagi po wyjściu z sauny, jaką obserwuje się każdorazowo, związana jest jednak przede wszystkim nie z ubytkiem kalorii, co wody, usuniętej przez skórę wraz ze wzmiankowanym potem. Czyli (innymi słowy) – sauna odchudza, owszem, o ile saunowanie aplikuje się sobie w dużych i częstych dawkach. Natomiast korzystanie z sauny wspomaga odchudzanie także wtedy, gdy jest mniej intensywne – zwiększając metabolizm organizmu.

Korzystanie z sauny daje jeszcze jeden efekt, na którym często bardzo zależy osobom, pragnącym zrzucić kilka kilogramów. Jest to mianowicie efekt wizualny, związany z ujędrnieniem skóry i pozytywnym wpływem, jaki sauna wywiera na przepływ krwi i limfy w podskórnych naczyniach. Poprawiając parametry przepływu, sauna redukuje cellulit, którego występowanie jest zwykle dodatkowym skutkiem nadwagi.

Na to, ile potu traci się podczas saunowania, ma wpływ rodzaj sauny. Sauna sucha, zwana też sauną fińską charakteryzuje się wysoką temperaturą (nawet do 110 stopni) przy niskiej wilgotności (5-15%). Rozgrzewa ona ciało bardzo mocno i stymuluje do niezwykle intensywnej produkcji potu. O wiele intensywniejszej, niż w saunie mokrej, gdzie wysycenie parę wodną sięga 40%, nie mówiąc o saunie parowej (tu wilgotność względna sięga 100%). Także na pytanie: „czy sauna sucha odchudza?”, odpowiedzieć należy: „sauna sucha odchudza najlepiej ze wszystkich saun!”.