Sauna fińska a parowa - porównanie

Sauna saunie nierówna. W pomieszczeniach określanych zbiorczo jako „sauna” panują bowiem różne temperatury oraz odmienne stopnie wysycenia parą wodną. Właśnie – czym charakteryzuje się sauna fińska, a jakie warunki panują w saunie parowej? Czy miłośników jednej i drugiej pogodzić może sauna SOFT?

Sauna fińska, znana także jako sauna sucha, albo (rzadziej) fińska łaźnia, wyróżnia się najwyższą temperaturą ze wszystkich saun – od 60 do 110 stopni Celsjusza, przy równoczesnej niskiej wilgotności rzędu 5-15%. Sercem sauny fińskiej jest piec, który ogrzewa kamienie, siedziska i oparcia. Wnętrze fińskiej sauny wykonane jest z drewna (np. cedru kanadyjskiego). Niska wilgotność powoduje, że można ją wybudować nie tylko w na wolnym powietrzu (sauna fińska ogrodowa), ale i we wnętrzu (sauna fińska domowa).

Sauna parowa z kolei, czyli typowa łaźnia, to pomieszczenie, w którym panuje o wiele niższa temperatura – od 45 do 55 stopni Celsjusza, za to wysokie wysycenie wilgocią (wilgotność względna od 40 do 100%). Taka sauna wyposażona jest zarówno w piec, jak i w generator pary wodnej. Siedziska i oparcia są wykonane z ceramiki, bądź sztucznego tworzywa.

Sauna fińska a parowa – która lepsza?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Uczciwie będzie napisać: to zależy. Sauna fińska doskonale relaksuje, sprzyja też oczyszczaniu organizmu oraz odchudzaniu, ponieważ przyspiesza metabolizm. Jednak ze względu na wysoką temperaturę panującą w saunie suchej, zaleca się przebywanie w niej nie dłużej niż kilka, kilkanaście minut na raz. Dlatego, jeśli ktoś lubi dłuższe sesje saunowania, powinien wziąć także pod uwagę saunę parową, albo…

… pomyśleć o saunie SOFT

Czym charakteryzuje się sauna SOFT? Jest – jak sama nazwa wskazuje – łagodniejsza. Panuje w niej niższa temperatura, niż w klasycznej fińskiej łaźni – bo maksymalnie 60-75 stopni Celsjusza, za to o wiele wyższa wilgotność powietrza – nawet 40-65%. Dzięki temu można w niej przebywać dłużej niż w saunie suchej – staje się ona także dostępna dla osób, które nie mogą pozostawać w bardzo wysokiej temperaturze (np. sercowcy). W saunie SOFT, podobnie jak w saunie parowej, do relaksacyjnej terapii włączyć można olejki eteryczne, które zostają rozproszone i rozprowadzone w wilgotnym powietrzu.

Jak przekształcić saunę suchą w saunę SOFT?

Odpowiedzią jest zastosowanie właściwego pieca. Normalnie piec do sauny fińskiej jest jednofunkcyjny – ogrzewa kamienie, które ewentualnie skrapia się wodą. Tymczasem nasze cedrowe sauny wyposażyć można w alternatywny piec do łaźni fińskiej, np. Tylo Combi, który, oprócz grzałki,  ma wbudowany także zbiornik na wodę i generator pary.